Gmina Tuchomie w partnerstwie z „Best English”-Angielski dla Dzieci Zofia Krawiec otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Edukacja jutra w Gminie Tuchomie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5. Fundusze Europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027).
Projekt pt. „Edukacja jutra w Gminie Tuchomie” realizowany przez Gminę Tuchomie w partnerstwie z „Best English” Angielski dla Dzieci Zofia Krawiec, skierowany jest do 200 uczniów szkół podstawowych Gminy Tuchomie, w tym 2 uczniów z doświadczeniem migracji oraz 14 nauczycieli. Wsparciem zostaną objęte dwie szkoły podstawowe na terenie Gminy Tuchomie.
Celem projektu jest podniesienie jakości edukacji w szkołach podstawowych Gminy Tuchomie oraz podniesienie kompetencji nauczycieli. Celem głównym projektu jest: do 31.08.2026 w Szkole Podstawowej w Tuchomiu, Szkole Podstawowej w Kramarzynach poprawiona zostanie jakość edukacji poprzez wdrożenie następujących działań:
a) poszerzenie oferty zajęć dodatkowych rozwijających kompetencje i umiejętności uczniów;
b) organizację wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz zajęć wyrównawczo-dydaktycznych;
c) realizację działań dotyczących budowania tożsamości regionalnej, odwołujących się do nadmorskiego położenia regionu;
d) wsparcie uczniów w nabywaniu i rozwijaniu kompetencji cyfrowych;
e) edukacji w zakresie doradztwa zawodowego, w tym z wykorzystaniem potencjału pracodawcy;
f) doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów oraz wsparcia ucznia z doświadczeniem migracji;
g) doposażenie pracowni przedmiotowych w brakujący sprzęt niezbędny do realizacji celu projektu.
Grupę docelową w projekcie stanowi 200 uczniów/uczennic (100K, 100M) ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu i Szkoły Podstawowej w Kramarzynach, w tym 2 uczniów/uczennic (1K, 1M) z doświadczeniem migracji oraz 14 nauczycieli (12K, 2M) z w/w placówek.
W ramach projektu przewiduje się:
1. Zajęcia dla uczniów-wyrównanie szans edukacyjnych uczniów, zajęć dodatkowych rozwijających kompetencje i umiejętności, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe.
2. Zajęcia rozwijające-rozwój kompetencji i zainteresowań, motywacji do nauki, z zastosowaniem aktywizujących metod form edukacji pozaszkolnej: wyjazdy edukacyjne do miejsc związanych z naukami ścisłymi i technicznymi, laboratoria naukowe w formie półkolonii, oraz wyjazdy edukacyjne rozwijających tożsamość regionalną i edukację morską.
3. Szkolenia dla nauczycieli - bezpośrednie wsparcie kadr szkół objętych wsparciem w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów, stosowania innowacyjnych metod i technik nauczania i motywowania do nauki.
4. Warsztaty dla rodziców-rozwój umiejętności rodziców w zakresie stwarzania dziecku optymalnego, domowego środowiska nauki, motywowania do pracy, a także pobudzaniu jego aspiracji edukacyjnych.
5. Doposażenie pracowni - zakup sprzętu i wyposażenia niezbędnego do osiągnięcia celu projektu i realizacji kształcenia na terenie szkoły. W ramach projektu zostaną doposażone pracownie matematyczna, językowa, humanistyczna, informatyczna, indywidualizacji, przyrodnicza.
Efektem projektu będzie (rezultatem):
• Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu - 160
• Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu - 12
• Liczba szkół doposażonych w ramach projektu w sprzęt / pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych -2
Wartość projektu: 889 343,01 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 755 941,55 zł
Okres realizacji projektu: 01.09.2024 r. – 31.08.2026 r.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie